Egész évben a neszesszerben: a fényvédő.
MIÉRT FONTOS HASZNÁLNI?
Ahogy a gardróbunk, úgy a neszesszerünk is átalakul a hideg idő közeledtével. A könnyed hidratálót tartalmasabb, zsírosabb változatra cseréljük, visszatérünk a világosabb alapozónkhoz, és állandó kellék lesz a tápláló összetevőket tartalmazó ajakápoló és kézkrém. A fényvédő azonban marad, arra egész évben szükségünk van!
Mégis miért kellene a ködös, borongós időben ugyanúgy kenni a bőrünket fényvédővel, mint nyáron, amikor hét ágra süt a nap? Azért, mert bár a napsugarakat ősszel és télen nem érezzük olyan melegnek vagy intenzívnek, az ultraibolya-sugarak nem igazán tesznek különbséget az évszakok között. Való igaz, hogy az UVB-sugarak, amelyek alapvetően a leégéssel hozhatók összefüggésbe, nyáron erősebbek, ám a bőrbe mélyebben behatoló UVA-sugarak egész évben veszélyt jelentenek – sem a felhők, de még az ablaküveg sem állítja meg őket. És ahogy azt a bőrgyógyászok mindig hangsúlyozzák, a bőr nem felejt: a fényártalom összeadódik, vagyis minél többször blicceljük el a fényvédelmet, annál nagyobb a kockázata a bőrdaganatok és a hiperpigmentáció kialakulásának, de a photoagingnek, azaz a napfény okozta bőröregedésnek is.
A bőrünk egészsége és fiatalos megjelenésének megőrzése érdekében tehát fontos, hogy az előttünk álló hideg hónapokban is figyelmet fordítsunk a fényvédelemre.
De milyen szempontokat fontos szem előtt tartani a fényvédő kiválasztása és használata során?
A hideg és a káros sugarak ellen
Valamivel azért könnyebb a helyzet ősszel és télen, mint a meleg hónapokban, hiszen ha alaposan be vagyunk öltözve, az nemcsak a hideg, hanem a napsugárzás okozta károsodások ellen is véd. A kézfejünket és a fejbőrünket melegen és biztonságban tarthatjuk kesztyűvel és sapkával, így elég csupán azokra a testrészekre – az arcra és a nyakra – koncentrálni, amelyek szabadon maradnak.
Ahogy a fényvédő, úgy a napszemüveg is egész évben hasznunkra válik – nemcsak stílusos megjelenést biztosít, de a szemünket is óvja. Azért győződjünk meg róla, hogy UV-szűrős lencséjűt viselünk. Persze most nem lesz rá annyit szükség, hiszen korábban sötétedik, alacsonyabb a napsütéses órák száma, de erre az időszakra is érvényes: dél körül a legerősebb a nap, ilyenkor érdemes leginkább óvakodni tőle.
Kémiai vagy fizikai fényvédő?
Ami pedig az arcunkat és a nyakunkat illeti: először is azt kell eldöntenünk, hogy a kémiai vagy a fizikai fényvédelmet preferáljuk. A kémiai fényvédők a bőrbe felszívódva inaktiválják az UV-sugarakat, azaz kémiai reakcióval védenek, míg a fizikai fényvédők – amelyeket gyakran ásványi fényvédőknek is neveznek – a bőr felszínén fejtik ki hatásukat és szűrik meg a káros sugarakat. Nem jobb egyik, mint a másik, egyénfüggő, hogy ki melyik használatát és viselését tartja kényelmesebbnek, kellemesebbnek.
Egyéni igényekre szabva
Általánosságban elmondható, hogy SPF 30-as, széles spektrumú fényvédő krémet célszerű választani, amely az UVA- és az UVB-sugarak ellen is védelmet nyújt, mivel mindkettő károsíthatja a bőrt még ősszel és télen is, de már az SPF 15-ös védelem is nagy segítség a bőrnek. Jó ötlet a hidratáló, bőrápoló összetevőket tartalmazó készítmények használata, mert azok még a hideg, szeles időjárás viszontagságaitól is óvják az arcunkat. Ha pedig az extra védelem a cél, az SPF 50-es fényvédők a napégésre érzékeny bőr legjobb barátai.
Ha szabadtéri sportokat űzünk (például futunk), akkor olyan fényvédőre van szükségünk, amely izzadságálló. A síelés és a snowboardozás szerelmeseinek mindenképpen érdemes SPF 50-es vagy még magasabb fényvédő faktorú krémet bevetni, hiszen a hó az UV-sugaraknak akár a 80%-át is visszaverheti. Ne feledkezzünk meg az ajkunk érzékeny bőréről sem, gondoskodjunk róla fényvédőfaktoros ajakbalzsamról.
A mennyiség is számít
Természetesen nem elég, ha a neszesszerünk mélyén pihen a gondosan kiválasztott fényvédő termék, alkalmazzuk minden egyes reggel (legalább tizenöt-húsz perccel azelőtt, hogy elhagynánk az otthonunkat) a megfelelő mennyiségben – ha fukarkodunk vele, nem tud kellő védelmet biztosítani. A bőrgyógyászok ajánlása szerint egy teáskanálnyi fényvédőt kell az arcunkra és a nyakunkra kenni. Bevethetjük az úgynevezett háromujjas módszert is: nyomjunk a termékből egy csíkot a mutató-, a középső és a gyűrűsujjunk teljes hosszára, ez megfelel az egy teáskanálnyi mennyiségnek.
Alapszabály, hogy ha szabadban tartózkodunk, 2 óránként újra kell kenni a fényvédőt – ez még akkor is kivitelezhető, ha sminket viselünk, ugyanis léteznek spray-s kiszerelésű termékek is. Ha követjük ezeket az útmutatásokat, nemcsak a bőrgyógyászok lesznek büszkék ránk, hanem a bőrünk is hálás lesz.
Ha te is szeretnéd óvni a bőröd a káros sugaraktól, válogass lotion, spray, stift vagy stick kiszerelésű fényvédő termékeket, vagy akár UV-szűrős alapozókat a Glamourbeauty kínálatából!
Shiseido Sun Care After Sun Intensive Recovery Emulsion
Egy intenzív, ápoló emulzió a nap által igénybevett bőrért. Segíti a bőrt a nedvességtartalmának visszaállításában és természetes egyensúlyának visszanyerésében. Restrukturálja a bőrt és harmat friss érzést biztosít. Ragyogóvá teszi a barnaságot és megőrzi azt. Gyorsan hidratálja a nap által igénybevett bőrt és revitalizálja azt.